TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

Gratulujemy świetnego wyboru!

Z pewnością kupiłeś miernik najbardziej dostosowany do swoich potrzeb. Być może otrzymałeś fabryczne świadectwo wzorcowania. Możliwe też jest otrzymanie tego dokumentu z zewnętrznego laboratorium. Więcej na ten temat, w tym artykule. Oferujemy także inne urządzenia wchodzące w zakres profesjonalnej aparatury pomiarowej tj.: anemometry, kamery inspekcyjne czy amperomierze. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi produktami!

Poniżej przygotowano specjalny artykuł na temat dźwięków i hałasów w naszym życiu. Zachęcamy do poznania kilku ciekawostek o decybelach. 

Decybele w codziennym życiu

Ludzkie ucho odbiera dźwięki w zakresie 0-120dB. Po przekroczeniu tego progu większość osób odczuwa ból, może również nastąpić trwałe uszkodzenie słuchu.

Przez 24 godziny docierają do nas różne dźwięki. Nigdy nie osiągamy 0dB. Nawet w nocy słyszymy chrapanie drugiej połówki, dźwięki urządzeń takich jak lodówka czy auto jeżdżące pod blokiem. Według WHO długotrwałe narażenie na dźwięki już powyżej 80dB, może być szkodliwe dla zdrowia.

Ile decybeli w otoczeniu?

Hałas w pracy

W zakładach bardzo ważna jest kontrola natężenia dźwięków. Maksymalne wartości szczytowe natężenia hałasu otoczenia w 8-godzinnym trybie pracy powinny wynosić 85dB. Przy czym próg 80dB powinno traktować się jako sygnał alarmowy. Praca w hałasie 100dB powinna trwać maksymalnie 100 minut, a przy 110dB 10 minut dziennie.

Kiedy wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe, po stronie pracodawcy stoi obowiązek udostępnienia pracownikowi środki ochrony indywidualnej tj. nauszniki.

Środki ochrony indywidualnej w celu ochrony słuchu, nauszniki