maj
14,
2025
Non stop twój sprzęt pomiarowy się psuje? Dowiedz się, jak o niego dbać, konserwować i przechowywać, by działał przez wiele lat.
2 lata gwarancji
30 dni na zwrot
Serwis i doradztwo
Zamów w ciągu %s a wyślemy dziś
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
Z pewnością kupiłeś miernik najbardziej dostosowany do swoich potrzeb. Być może otrzymałeś fabryczne świadectwo wzorcowania. Możliwe też jest otrzymanie tego dokumentu z zewnętrznego laboratorium. Więcej na ten temat, w tym artykule. Oferujemy także inne urządzenia wchodzące w zakres profesjonalnej aparatury pomiarowej tj.: anemometry, kamery inspekcyjne czy amperomierze. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi produktami!
Poniżej przygotowano specjalny artykuł na temat dźwięków i hałasów w naszym życiu. Zachęcamy do poznania kilku ciekawostek o decybelach.
Ludzkie ucho odbiera dźwięki w zakresie 0-120dB. Po przekroczeniu tego progu większość osób odczuwa ból, może również nastąpić trwałe uszkodzenie słuchu.
Przez 24 godziny docierają do nas różne dźwięki. Nigdy nie osiągamy 0dB. Nawet w nocy słyszymy chrapanie drugiej połówki, dźwięki urządzeń takich jak lodówka czy auto jeżdżące pod blokiem. Według WHO długotrwałe narażenie na dźwięki już powyżej 80dB, może być szkodliwe dla zdrowia.
W zakładach bardzo ważna jest kontrola natężenia dźwięków. Maksymalne wartości szczytowe natężenia hałasu otoczenia w 8-godzinnym trybie pracy powinny wynosić 85dB. Przy czym próg 80dB powinno traktować się jako sygnał alarmowy. Praca w hałasie 100dB powinna trwać maksymalnie 100 minut, a przy 110dB 10 minut dziennie.
Kiedy wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe, po stronie pracodawcy stoi obowiązek udostępnienia pracownikowi środki ochrony indywidualnej tj. nauszniki.