mar
06,
2024
Dlaczego korzysta się z testerów czystości wody? Jakich pomiarów one dokonują? Zapoznaj się z tym artykułem i znajdź odpowiedzi!
2 lata gwarancji
30 dni na zwrot
Serwis i doradztwo
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
Jest to urządzenie do pomiaru prędkości wiatru, czyli przepływu powietrza. Najczęściej wartość ta wyrażana jest w m/s, ale stosuje się również takie jednostki jak: ft/min, km/h czy Mph.
Najpopularniejszym modelem wśród klientów jest wiatromierz łopatkowy, nazywany też skrzydełkowym lub wiatraczkowym. Jak nazwa wskazuje, posiada łopatki, które na skutek podmuchów powietrza obracają się, a urządzenie może dokonać pomiaru. Na rynku dostępne są modele z sondą teleskopową, co ułatwia pomiar prędkości wiatru w mniej osiągalnych miejscach.
Następnie wyróżniamy anemometry hot-wire, inaczej cieplne. Oprócz pomiaru prędkości ruchu powietrza mierzą temperaturę. Często dodatkowo wyposażone są w wysięgnik teleskopowy, co ułatwia dokonanie pomiaru w trudnodostępnych miejscach. Modele te są bardzo dokładne i precyzyjne, a ich próg startowy jest dość niski.
Na rynku dostępne są też anemometry ciśnieniowe. Charakteryzują się rurką wygiętą pod kątem 90°. Mierzy prędkość wiatru oraz ciśnienie.
Natomiast wiatromierze dźwiękowe wykorzystują impulsy akustyczne do wykonywania pomiaru. Są odporne na działanie ekstremalnych temperatur, dlatego dobrze jest je montować na przykład przy turbinach wiatrowych.
Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Wszędzie, gdzie potrzebne są dane na temat prędkości wiatru, wykorzystuje się anemometry.
By sprawdzić przepływ powietrza w klatkach wentylacyjnych, najlepiej wybrać anemometr skrzydełkowy. Jest też polecany dla kominiarzy w inspekcji ciągów kominowych.
Wiatromierze typu hot-wire wykorzystywane są przy pomiarach, które wymagają najmniejszej dokładności. Mają bardzo niski próg startowy. Przez wzgląd na te cechy wykorzystywane są często w laboratoriach.
Anemometry ciśnieniowe stosuje się w przypadku, gdy mierzone powietrze jest zanieczyszczone lub ma bardzo wysoką temperaturę.
Należy pamiętać, by wybrać produkt, który w pełni wpasowuje się w nasze potrzeby. Z tego powodu warto przyjrzeć się danym technicznym urządzenia oraz jego funkcjom.
Dostępne jednostki
W zależności od wykorzystania otrzymywanych danych przydatne mogą okazać się różne jednostki prędkości tj.: m/s, km/h, ft/min czy Mph. Warto zastanowić się, które z nich powinny znajdować się w urządzeniu.
Temperatura pracy
Czynnik ten często wacha się w tym samym przedziale. Jest jednak bardzo ważny w pracach, którym towarzyszą ekstremalne temperatury. Jeżeli urządzenie pomiarowe ma pełnić swoją funkcję w chłodniach, ciepłowniach czy hucie, to szczególnie wtedy należy przyjrzeć się temu zakresowi.
Średnica sondy
Jeżeli pomiary będą dokonywane w małych szczelinach, warto zwrócić uwagę na ten czynnik. Należy wybrać sondę o takiej wielkości, by bezproblemowo mieściła się w badanej przestrzeni.
Próg startowy
Jest to czynnik, który wskazuje, jaka musi być najniższa prędkość wiatru, by urządzenie zaczęło dokonywać pomiaru. W zależności od tego, czy będzie on dokonywany przy bardzo niskich prędkościach czy raczej przy wyższych, należy wybrać odpowiedni anemometr.
Wysięgnik teleskopowy
Bardzo ważny element, który ułatwia dokonywanie pomiaru w miejscach oddalonych nawet o 2 metry od samego urządzenia. Warto to przemyśleć przy założeniu dokonywania pomiarów na wysokościach, gdzie dostęp jest ograniczony.
Dodatkowe funkcje
Niektóre z wiatromierzy posiadają funkcję połączenia bluetooth, dzięki której łączą się z aplikacją na urządzeniu mobilnym. Umożliwia to zapis pomiarów, eksport plików oraz analizę danych.
Comments : 0