Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

NARZĘDZIA DLA ZŁOTEJ RĄCZKI

NARZĘDZIA DLA ZŁOTEJ RĄCZKI

Kim jest majsterkowicz i co naprawia?

Każdy w kręgu znajomych ma choć jedną osobę często nazywaną "złota rączka". Potrafi zrobić wszystko: wymienić żarówkę w aucie, pomalować ściany czy naprawić kapiący kran. Dobrze radzi sobie z pracami, które wymagają podstawowej wiedzy technicznej na przykład dotyczącej prądu.

Jak powinno wyglądać wyposażenie domowego warsztatu?

Do niezbędnych narzędzi majsterkowicza zaliczamy wkrętak (krzyżak i płaski), różnych wymiarów śruby, młotek, zestaw kluczy płaskich i oczkowych w różnych wymiarach, wkrętarka, taśma miernicza (lub dalmierz) i ołówek. By przechowywać komplet narzędzi, ludzie zaopatrują się w skrzynię lub torbę. Łatwo jest w nich wszystko poukładać i nic nie zgubić. Oprócz tego na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżeciarskich narzędzi warsztatowych, które idealnie sprawdzają się na prezent dla złotej rączki.

Dobrym pomysłem są kamery inspekcyjne. To urządzenie, na którego końcu przewodu została umieszczona kamera. Pozwala ono na przechwycenie obrazu z nieosiągalnych dla człowieka miejsc i znalezienie przyczyny problemu. Dzięki endoskopom można badać wnętrza rur, silników czy ścian. W zależności od przeznaczonego budżetu można wybrać kamery inspekcyjne łączące się z telefonem poprzez WiFi lub ze wbudowanym ekranem, o różnej średnicy sondy i długości przewodu.

Wielu majsterkowiczów korzysta też z amperomierzy/woltomierzy, które wskazują natężenie i napięcie elektryczne. Modele z naszej oferty łatwo można połączyć przewodami z urządzeniem, którego wartości są do zmierzenia.

Pirometry to urządzenia, która pozwalają na pomiar temperatury z odległości. Jest to bardzo bezpieczna opcja, ponieważ nie grozi poparzeniem w przypadku pracy z wysokimi temperaturami. Pirometry często posiadają wbudowany laser, który ułatwia wymierzenie w obiekt do pomiaru. Przydają się do określenia temperatury silnika czy pieca. Dobrze, by też znalazły się w domowym zestawie majsterkowicza.

Podobną funkcję spełniają kamery termowizyjne. Jednak umożliwiają również na przykład badanie szczelności budynku. Obraz z termowizji, pokazuje obszary ciepła i zimna. Na podstawie takich danych można wyciągnąć wiele wniosków i naprawić wiele usterek. 

Do podstawowych narzędzi majsterkowicza możemy też zaliczyć szukacz par przewodów. Urządzenie to służy do lokalizowania błędów w przewodach czy jako detektor do wykrywania kabli w ścianie. Wskazują one też dodatnie lub ujemne napięcie w przewodzie.

Jakie narzędzia są niezbędne w domowym warsztacie?

Coraz częściej w przydomowych warsztatach można spotkać mikroskopy. Dużo prościej jest wykonywać precyzyjne robótki pod powiększeniem. Na rynku dostępne są mikroskopy bezprzewodowe i kompaktowe, z których obraz jest przekazywany na urządzenie mobilne. Można również zakupić modele z wbudowanym ekranem. Zazwyczaj jest większych rozmiarów, co sprawia, że dostrzeganie najdrobniejszych szczegółów nie jest problemem.

Złota rączka naprawia nierzadko coś, co było niedotykane przez ostatnie dekady. Z tego względu w takich miejscach zbiera się dużo zanieczyszczeń, które należy usunąć przed wykonaniem pracy. Przydatna okazuje się wtedy dmuchawa, dzięki której usunięcie kurzu, pyłu czy okruchów z mało dostępnych miejsc, jest możliwe. Opcją w takich urządzeniach jest możliwość wybrania ilości obrotów na minutę, dostosowując tę wartość do siły zabrudzeń.

Suwmiarka służy do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Przydaje się w szczególności do mierzenia średnicy na przykład rur. Może dokonywać pomiaru wewnętrznego lub zewnętrznego.

W niezbędnym zestawie narzędzi do domu powinien się też znaleźć tester pojemności baterii. Pomaga ustalić, czy można je jeszcze wykorzystać, czy nadają się jedynie do utylizacji.

Majsterkowiczom przydają się też multimetry, które służą do pomiarów prądu: napięcia, natężenia i rezystancji. Na rynku dostępne są też mierniki cęgowe, które umożliwiają pomiar w przewodzie bez ingerencji.

Złote rączki mają mnóstwo przydatnych narzędzi, które ułatwiają im pracę i sprawiają, że jest bardziej precyzyjna. Być może niektóre z nich mogą być postrzegane jako gadżety, ale to nie jest problemem dla majsterkowiczów. Dzięki temu zakup prezentu dla takiej osoby jest bardzo łatwy. 

    Leave a Reply