Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

RODZAJE MIERNIKÓW WILGOTNOŚCI I JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY DO NASZYCH ZASTOSOWAŃ

RODZAJE MIERNIKÓW WILGOTNOŚCI I JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY DO NASZYCH ZASTOSOWAŃ

Co to wilgotnościomierz?

Jest to urządzenie, które dokonuje pomiaru wilgotności różnych materiałów i substancji tj.: drewno, zboże czy powietrze.

Co to higrometr?

Nazywa się tak urządzenia służące tylko i wyłącznie do pomiaru wilgotności powietrza (znaną też jako wilgoć).

Jak działa wilgotnościomierz? Jak dobrze wykonać pomiar wilgotności?

Urządzenia te możemy podzielić na dwa główne rodzaje ze względu na ich metodę pomiaru: rezystancyjne i pojemnościowe. Używając miernika rezystancyjnego, wbijamy w drewno elektrody, które mierzą elektryczny opór materiału. Im niższy opór, tym wyższa wilgotność materiału. Miernik pojemnościowy wykorzystuje zmianę pojemności elektrycznej między dwiema elektrodami, które umieszczone są na powierzchni drewna.

By prawidłowo odczytać wyniki pomiaru, należy pamiętać, że gatunki drewna mają różne optymalne poziomy wilgotności mieszczące się w zakresie 8%~15%. Kolejną ważną sprawą jest to, że temperatura i wilgotność powietrza mają wpływ na wilgotność drewna. Należy również pamiętać, że w zależności od celu zastosowania drewna, odpowiedni będzie inny poziom wilgotności.

Wilgotnościomierze betonu wykorzystują zjawisko impedancji elektrycznej. Emitują impuls elektryczny, który do niego powraca. Następnie poddawany jest analizie, której wynik wyświetla się na ekranie. Rejestratory wilgotności betonu możemy podzielić na dwie grupy: igłowe i bezigłowe. Pierwsze z nich dokonują pomiaru w sposób inwazyjny. Z tego powodu nie zawsze jest możliwość ich użycia. Natomiast wilgotnościomierz indukcyjny, dokonuje pomiaru w głąb betonu na ok. 2cm.

Trzeba wiedzieć, że pomiary wilgotności betonu zazwyczaj nie są zbyt precyzyjne. Struktura tj. szpary, otwory w betonie, zanieczyszczenia powierzchni czy rozkład zasolenia zakłócają prawidłowy odczyt. Często zdarza się, że zarówno do pomiarów wilgotności drewna, jak i betonu, służy ten sam miernik.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów wilgotnościomierzy do zboża. Od tych wykorzystujących opór elektryczny poprzez pojemnościowe i na podczerwień do wilgotnościomierzy mikrofalowych. Każdy z nich inaczej działa — bezinwazyjnie i inwazyjnie. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na profesjonalnych miernikach wilgotności w cenie kilku tysięcy złotych.

Każdy dobry miernik powinien posiadać wybór gatunku badanego zboża. Oprócz tego najnowsze modele dają możliwość odczytywania pomiarów w aplikacji, łącząc się z urządzeniem mobilnym poprzez Bluetooth czy WiFi.

Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą próbkowania w higrometrach jest elektrolityczność. Jest ona bardzo precyzyjna, a wykorzystuje oporność elektryczną i przewodność.

Większość dostępnych modeli wyświetla wilgotność powietrza cały czas. Wystarczy tylko włączyć urządzenie pomiarowe, a następnie odczytać wynik.

Rodzaje wilgotnościomierzy do drewna, powietrza, betonu i ziarna

Zastosowanie mierników wilgotności

Wilgotnościomierze drewna sprawdzają się w wielu miejscach. Przede wszystkim w przemyśle drzewnym np. w warsztatach stolarskich, gdzie wynik pomiaru wskazuje, czy drewno nadaje się do dalszej obróbki. Podobnie jest na tarkach czy w budownictwie. Takie urządzenie pomiarowe przydatne jest również w domu, gdy jest się właścicielem kominka opałowego na drewno. Informacje dotyczące wilgotności betonu są szczególnie istotne podczas różnego rodzaju budów domów, fabryk czy altanek. Urządzenia do pomiaru wilgotności zboża przydają się rolnikom, którzy dbają o już zebranie plony. Natomiast higrometry powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Współczynnik wilgotności powietrza jest bardzo istotny, ponieważ mocno wpływa na komfort życia.

Jak wybrać odpowiedni wilgotnościomierz?

Najlepsze urządzenie to takie, które wpasowuje się w Twoje potrzeby! Ustal jego najważniejsze cechy! Czy zależy Ci, by miernik wilgotności łączył się z urządzeniem mobilnym i przesyłał na nie wyniki? Czy wilgotnościomierz drewna może ingerować w jego strukturę, czy raczej powinien być indukcyjny? Czy miernik wilgotności powietrza ma też spełniać funkcję dekoracyjną? Powinien wtedy mieć design wpasowujący się do Twojego wnętrza. Ważną kwestią jest również przeznaczona kwota na takie urządzenie pomiarowe. Być może dobrze, by czujnik wilgotności również monitorował temperaturę. Czy powinien przechowywać dane? Zwróć uwagę, czy wybrany model posiada czytelny wyświetlacz. Przyjrzyj się danym technicznym. Czy dokonuje precyzyjnego pomiaru i jaki ma zakres pomiarowy?

    Leave a Reply