Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

KAMERY INSPEKCYJNE - JAKĄ WYBRAĆ?

KAMERY INSPEKCYJNE - JAKĄ WYBRAĆ?

Endoskop to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które umożliwia pozyskanie obrazu z mało dostępnych miejsc dla człowieka np. wnętrza silnika czy rur kanalizacyjnych. Widok z obiektywu zamieszczonego na końcu przewodu jest wyświetlany na ekranie endoskopu lub smartphonie/tablecie. Urządzenia te w zależności od swoich funkcji i cech można zakupić od 80 zł do 2000 zł. Kamery inspekcyjne sprawdzają się w warsztatach samochodowych, pracy kominiarza, hydraulika, majsterkowicza i w gospodarstwach domowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery inspekcyjnej?

Endoskop powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Należy się zastanowić, czy będzie wykorzystywany regularnie, czy raczej jednorazowo. Ma służyć do profesjonalnych pomiarów czy hobbystycznych. Czy ważne jest, by otrzymywany obraz był jak najwyższej jakości. Może kamera do inspekcji powinna posiadać sterowaną, ruchomą głowicę albo dwa obiektywy. Po ustaleniu budżetu można ruszać na poszukiwania najodpowiedniejszego modelu.

Funkcje kamer inspekcyjnych: wodoszczelność, ruchoma głowica, dwa obiektywy, wysoka rozdzielczość obrazu.

Szczegółowe parametry kamer inspekcyjnych

Do profesjonalnych inspekcji sprawdzą się kamery z wyższej półki z dużym ekranem i wieloma funkcjami. Sterowanie głowicą, dwie wbudowane kamery (standardowy oraz prostopadły do niego obiektyw na końcu głowicy) i jak najwyższa rozdzielczość obrazu będą obowiązkowym elementem budowy endoskopu. Endoskop samochodowy charakteryzuje się niską wartością średnicy obiektywu — zazwyczaj około 4mm. Pozwala to na inspekcję najmniejszych elementów, nawet wnętrza silnika. Sprawdza się również sterowana głowica kamery oraz podwójny obiektyw. Ważne jest, by przy zakupie profesjonalnej kamery inspekcyjnej do sprawdzania rur, kanalizacji czy komina, pamiętać o wysokiej wartości IP — pyłoszczelności i wodoszczelności. Szczególnie podczas takiego użytkowania urządzenie narażone jest na działanie pyłów, wody i innych zanieczyszczeń. Nieodpowiednia klasa wodoodporności spowodowałaby, że urządzenie szybko mogłoby przestać działać. Wystarczające jest IP67, która chroni przed pyłem na najwyższym poziomie oraz 30-minutowym działaniem wody.

Wiele modeli ze wbudowanym ekranem zostało zaprojektowanych z opcją włożenia karty pamięci, dzięki czemu możliwy jest zapis zdjęć i filmów. Następnie można je odtworzyć na urządzeniu czy komputerze poprzez czytnik kart pamięci. W tej opcji warto zwrócić uwagę, czy menu dostępne jest w języku, którym dobrze się posługujemy tj. polski, angielski czy rosyjski. Wiele osób wybiera modele bez wbudowanego ekranu, dla których smartphone lub tablet staje się ekranem. Na rynku dostępne są kamery inspekcyjne z łączem USB-C, microUSB, lightning oraz USB. Ułatwia to pracę pod względem zapisu zdjęć i wideo, które od razu lądują w pamięci urządzenia przenośnego. Dzięki temu wyniki inspekcji zawsze są pod ręką, by dokonać szczegółowej analizy czy prezentacji klientowi. Niektóre endoskopy posiadają własne źródło energii, a inne należy podłączyć przewodem do urządzenia z funkcją OTG.

Bez względu na zastosowanie należy zwrócić uwagę, czy przy obiektywie umieszczone są LED-y, które oświetlają badany obiekt. Umożliwiają również inspekcję w ciemnych miejscach, do których nie dociera światło zewnętrzne. Jeżeli urządzenie ma być narażone na szczególnie wysokie lub niskie temperatury, należy sprawdzić, czy jest na nie odporne. Takie dane można znaleźć w specyfikacji technicznej endoskopu.

    Leave a Reply