Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

ZAKUP I MONTAŻ KAMERY IP — NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

ZAKUP I MONTAŻ KAMERY IP — NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przez wzgląd na rosnący wskaźnik przestępstw i brak poczucia bezpieczeństwa nawet we własnym domu, coraz więcej osób decyduje się na montaż kamer IP wokół swojej posesji. Te urządzenia stały się niezbędnym elementem wyposażenia sklepów, parkingów, a nawet domów jednorodzinnych. W trosce o osoby starsze i dzieci wielu postanawia zakupić kamery wewnętrzne. Natomiast obawa o kradzież i bezpieczeństwo mobilizuje do montażu kamer zewnętrznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamer IP do monitoringu?

Kamery IP mogą posiadać wiele funkcji, przez co należy zastanowić się, na których zależy nam najbardziej. Na tej podstawie można wybrać urządzenie, które w najwyższym stopniu wpasowuje się w potrzeby przyszłego użytkownika.

Funkcje monitoringu kamer IP

W zależności od zastosowania kamery mają różną wartość IP (pyłoszczelności i wodoszczelności), co oznacza, że ich odporność na czynniki zewnętrzne takie jak deszcz czy śnieg się różni. Nie należy umieszczać urządzenia o niskim IP na zewnątrz, gdzie jest narażone na działanie mnóstwa czynników atmosferycznych. Wyższa klasa szczelności IP oznacza, że kamera jest wykonana z wyższej jakości materiałów, co podwyższa jej cenę. Nie ma więc też potrzeby umieszczać takich kamer wewnątrz budynków, chyba że będą działać wśród pary wodnej itp.

  • Kąt obrotu

Na rynku dostępne są kamery, którymi w ogóle nie można sterować. Otrzymujemy zakres obrazu, na jaki kamera została ustawiona podczas montażu. Można zakupić również kamery obrotowe, które wykonują ruchy 350° w poziomie i 90° w pionie. Zwiększa to funkcjonalność urządzenia i pomaga w uniknięciu martwych pól. Przy tej okazji warto rozważyć, czy wystarczy tylko jedna kamera. Być może potrzebnych będzie kilka, by zwiększyć kąt widzenia i objąć cały monitorowany obszar, a nie tylko jego wycinek.

  • Jakość obrazu

Warto zwrócić uwagę na tę wartość. Zaleca się zakup kamer, których rozdzielczość to przynajmniej FULL HD. Pozwala ona na identyfikację osób czy rozczytanie tablic rejestracyjnych. Kamery o niższych wartościach w ogóle nie spełniają swojej funkcji, ponieważ obraz jest całkowicie rozpikselowany i niemożliwe jest rozpoznanie szczegółów.

  • Obraz dzień / noc

Nowoczesny monitoring IP projektuje się tak, by nawet w nocy dawał zadowalający obraz. W niektórych modelach jest nawet możliwość włączenia kolorowego obrazu po zmroku.

  • Czujnik ruchu

Funkcja, która wykrywa ruch i przysyła powiadomienie na urządzenie mobilne. Czasem towarzyszy jej również śledzenie postaci oraz włączanie wyjącego alarmu, wydobywającego się z kamery. Odstrasza to nieproszone osoby i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Detekcja ruchu jest też przydatna, gdy monitoruje się dzieci lub osoby starsze. Pozwala na szybką reakcję, która może zapobiec nieszczęściu.

  • Interkom

Umożliwia rozmowę między użytkownikiem kamery a osobą stojącą przed obiektywem. Taka funkcja zapewnia bezpieczeństwo, gdy przy furtce czy drzwiach pojawia się nieznajoma osoba. Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwia również rozmowę np. z kurierem, gdy nie jest się obecnym w domu, a w pracy czy na zakupach. Pomocna jest również w opiece nad dzieckiem czy osobą starszą. Umożliwia komunikację na odległość, gdy akurat nie można być tuż obok.

  • Połączenie WiFI

Dzięki połączeniu poprzez sieć internetową (czym charakteryzują się kamery IP), obraz przekazywany jest właśnie tą drogą. Umożliwia to dostęp do obrazu z monitoringu w dowolnym miejscu na Ziemi i z dowolnego urządzenia. Wymagany jest jednak dostęp do internetu. By ułatwić współpracę z tymi urządzeniami, tworzone są dedykowane aplikacje. Dzięki nim korzystanie z kamer IP jest prostsze i intuicyjne.

  • Nagrywanie

Istotną rolę odgrywa sposób nagrywania obrazu z monitoringu IP. Często zdarza się, że jedyną opcją jest wykupienie miejsca na chmurze oferowanej przez producenta i zapisywanie nagrań na niej. Możliwy jest również zakup specjalnych rejestratorów.

Funkcje kamer IP

Jak prawidłowo montować kamery IP?

Przy zakupie kilku kamer, należy ustawić je tak, by uniknąć martwego pola. Jest to obszar, do którego nie sięga żadna z kamer IP i w nim mogą poruszać się niechciane osoby tj. złodzieje. Warto o tym pamiętać, ustawiając ścieżkę ruchu w kamerach obrotowych. Wybierając miejsce, w którym będzie wisieć kamera, należy wybrać takie na otwartą przestrzeń. Tak, by żadne drzewa, krzewy czy inne budynki nie stanowiły przeszkody.

Nie można zapomnieć o solidnym montażu. Monitoring IP nie powinien być poddawany drganiom, ponieważ otrzymywany obraz będzie niewyraźny, przez co urządzenie nie będzie spełniać swojej i. Natomiast kamery stojące (zazwyczaj wewnętrzne) nie powinny stać blisko krawędzi, by nie spaść.

Trzeba pamiętać, że każda kamera IP musi mieć dostęp do prądu. Inaczej nie będzie działać. Należy poprowadzić kable, które będą doprowadzać energię do urządzenia. Możliwe jest też przewodowe połączenie z internetem, co zapewnia stabilniejsze łącze.

    Leave a Reply