Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

DLACZEGO WARTO MIEĆ DETEKTOR JAKOŚCI POWIETRZA W SWOIM DOMU?

DLACZEGO WARTO MIEĆ DETEKTOR JAKOŚCI POWIETRZA W SWOIM DOMU?

Dlaczego warto mieć monitor jakości powietrza?

Jako ludzie nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem wszystkich otaczających nas substancji i związków. Część z nich jest szkodliwa, a po dłuższym czasie dostarczania ich do organizmu może być nawet trująca. Zdecydowanie warto więc podjąć kroki do ich usunięcia. Jednak, żeby to zrobić, najpierw trzeba sprawdzić jakość powietrza przy pomocy detektora stężenia pyłów i gazów.

W okresie grzewczym współczynnik smogu (PM2,5 i PM10) drastycznie wzrasta. Ze względu na nieszczelność okien dociera również do wnętrz domów i mieszkań na długo w nich pozostając. Trujące substancje pozostawiają również w mieszkaniu palacze, co ma negatywny wpływ na każdego mieszkańca i gościa. W taki sposób mamy mnóstwo zanieczyszczeń wewnątrz domów. Poza tym często monitory jakości powietrza umożliwiają sprawdzenie wilgotności. Jest to czynnik, który ma bardzo duży wpływ na komfort życia i poprawne dbanie o dom.

Informacje dotyczące poziomu zanieczyszczeń powietrza powinny interesować przede wszystkim rodziców i sportowców. Co nie oznacza, że te wskaźniki nie są ważne dla każdego organizmu. Dzieci są w ogromnym niebezpieczeństwie w obliczu szkodliwych substancji. Ich tkanki i organy dopiero się rozwijają, a pochłaniając toksyny, blokują prawidłowy przebieg tego procesu. Sportowcom natomiast szczególnie zależy na swoim stanie zdrowia, by w pełni móc wykorzystać swoje możliwości i osiągać wysokie wyniki. Wskaźniki jakości powietrza są też przydatne osobom, które posiadają oczyszczacz. Dzięki wynikom pomiarów wiedzą, kiedy najlepiej użyć takiego urządzenia.

Smog w mieście

Funkcje detektora jakości powietrza

W zależności od wybranego modelu miernik może posiadać różne funkcje tj.:

 • Pomiar zawartości pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu — stężenie pyłów, których cząsteczki mają wielkość nieprzekraczającą 2,5μm. Są szczególnie niebezpieczne, ponieważ przez wzgląd na niewielki rozmiar najłatwiej przenikają do tkanek i układu krwionośnego.
 • Pomiar zawartości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu — stężenie pyłów, których wielkość cząsteczki nie przekracza 10μm

Dwie powyższe wartości zawsze znajdują się w mierniku poziomu smogu. To one wskazują jego ilość w powietrzu.

 • CAQI — europejski wskaźnik godzinowej jakości powietrza mieszczący się w skali 1-100. Im niższa wartość, tym mniej zanieczyszczone powietrze.
 • Wilgotność powietrza — procentowa zawartość pary wodnej w powietrzu
 • CO2 — ilość dwutlenku węgla
 • HCHO — zawartość formaldehydu w powietrzu
 • TVOC — ilość lotnych związków organicznych
 • Temperatura — pomiar temperatury
 • Alarm — ostrzeżenie, gdy jeden z czynników przekroczy dopuszczalną normę

Jak działa czujnik powietrza?

Czujnik zanieczyszczeń zasysa powietrze, które następnie przechodzi przez komorę pomiarową. Jest w niej umieszczony fotometr laserowy, który ocenia jakość powietrza i generuje informacje później wyświetlane na ekranie. W taki sposób urządzenie monitoruje jakość powietrza.

Detektor jakości powietrza w domu

Co zrobić, gdy jakość powietrza jest niska?

Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Jednak należy pamiętać, żeby robić to, gdy na zewnątrz jest dobrej jakości, świeże powietrze. Nie należy otwierać okien, gdy utrzymuje się smog (indeks jakości powietrza można sprawdzić na internecie).

Regularne sprzątanie w tym odkurzanie i wycieranie kurzy pomoże w utrzymywaniu dobrej jakości powietrza. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w rośliny, które oczyszczają powietrze tj.: skrzydłokwiat, paprotka, aloes czy palma areka.

Niektórzy decydują się na oczyszczacze powietrza, które filtrują kurz i alergeny. Bardzo dobrze sprawdzają się dla alergików i osób z astmą.

  Leave a Reply