Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

JAK DZIAŁA KAMERA TERMOWIZYJNA I JAK MOŻNA JĄ WYKORZYSTAĆ?

JAK DZIAŁA KAMERA TERMOWIZYJNA I JAK MOŻNA JĄ WYKORZYSTAĆ?

Czym są kamery termowizyjne?

Kamera termowizyjna pokazuje obraz na podstawie różnic emisyjności obiektów, na które jest skierowana. Umożliwia to dokonywanie precyzyjnych pomiarów temperatury nawet w nocy, czy w ciemnych pomieszczeniach, gdy badany obiekt nie jest mocno doświetlony. Otrzymywany obraz jest w kolorach czerwieni (najcieplejsze elementy) do granatu (najzimniejsze obiekty).

Jak działa i co widzi kamera termalna?

Fale promieniowania podczerwonego przechodzą przez obiektyw z soczewką, docierając do detektora, który rozpoznaje kształt obiektu. Następnie go identyfikuje i wizualizuje obraz widoczny na ekranie. Każdy obiekt o temperaturze powyżej zera absolutnego (0K, które wynosi -273,15­­°C) emituje fale promieniowania cieplnego, co umożliwia kontrolę temperatury każdego ciała fizycznego. Warto pamiętać, że zazwyczaj ściany są na tyle grube, by nie dało się zmierzyć obiektu za nimi. Jest to możliwe jedynie, gdy promieniowanie podczerwone obiektu jest wystarczająco wysokie. Często urządzenie to jest nazywane kamerą na podczerwień przez wzgląd na zasadę działania.

Nieprawdą jest, że kamery termowizyjne mają negatywny wpływ na człowieka czy emitują szkodliwe promieniowanie.

Podczas korzystania z niej należy pamiętać, że czym bardziej sprzyjające warunki pogodowe, wyższa rozdzielczość i lepszy obiektyw, tym uzyskiwany obraz i pomiary temperatury będą dokładniejsze.

Obraz otrzymywany kamerą termowizyjną

Funkcje kamer termowizyjnych

Niektóre z kamer posiadają kursor, który mierzy dokładną temperaturę najzimniejszego i najcieplejszego obiektu. Pozwala to na monitorowanie temperatury wybranego obiektu. W profesjonalnych kamerach termowizyjnych istnieje możliwość ustawienia emisyjności zgodnie z tabelą dostępną pod tym linkiem. Wiele modeli pozwala na wybór najbardziej dogodnej palety kolorów wyświetlanego obrazu. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana kamera posiada wbudowaną pamięć lub możliwość włożenia karty pamięci. Jest to niezbędne do zapisywania obrazów termicznych. Wybierając model dla siebie, warto przyjrzeć się, jaki jest zakres temperatur pracy — czy działa na mrozie albo w upale.

Jakie jest zastosowanie kamery termowizyjnej?

Ponieważ kamera termowizyjna pokazuje cały obraz termiczny, a nie wskazuje temperatury tylko pojedynczego punktu, świetnie sprawdza się w wykrywaniu wad konstrukcyjnych czy budowlanych tj.: przecieki w dachach czy ścianach. Dobrze jest użyć jej przed sezonem grzewczym, by znaleźć miejsca utraty ciepła. Następnie uszczelnić okna i drzwi czy znaleźć źródło przeciągów. Urządzenie to pozwala na wykrywanie zapowietrzenia instalacji grzewczej i kontrolę bezpieczników. Wiele straży pożarnych zaopatrzyło się w takie kamery, ponieważ ułatwiają one akcje ratunkowe i poszukiwawcze. Są również niezastąpione w znalezieniu źródła ognia, co przyśpiesza jego ugaszenie. Co raz więcej zakładów decyduje się zastosować kamery termowizyjne. Zdecydowanie, dzięki nim wykrywanie potencjalnych zagrożeń jest dużo łatwiejsze niż w tradycyjnych kamerach IP. Firmy posiadające chłodnie zakupują te urządzenia, by kontrolować stan techniczny mroźni czy instalacji klimatyzacyjnych. 

    Leave a Reply