Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

STACJE POGODOWE - JAKĄ WYBRAĆ?

STACJE POGODOWE - JAKĄ WYBRAĆ?

Stacje pogody zbierają aktualne informacje meteorologiczne. Korzystają z nich specjalistyczne placówki, które zbierają dane, przeprowadzają analizę i na ich podstawie przygotowują prognozę pogody. Trzeba jednak zaznaczyć, że urządzenia wykorzystywane w stacjach meteorologicznych znacznie różnią się od domowych. Są dużo bardziej zaawansowane, a każdy pomiar wykonywany jest z wysoką precyzją. Domowe stacje pogodowe zazwyczaj zawierają od jednego do trzech czujników zewnętrznych oraz jeden ekran, na którym wyświetlane są wszystkie dane.

Jak działają stacje pogody?

Odbiornik, czyli część stacji pogodowej, znajdująca się we wnętrzu, zbiera informacje z otoczenia. Zazwyczaj wyświetla temperaturę oraz wilgotność panującą w pomieszczeniu. Te same dane zbierają czujniki zewnętrzne, umożliwiając bezprzewodowy pomiar temperatury i wilgotności. Oprócz tego stacja może udzielać opcjonalnych informacji tj.: wysokość ciśnienia atmosferycznego, fazy księżyca czy tendencja zmian temperatury oraz wilgotności.

Jakie czujniki ma stacja pogodowa?

Bardziej zaawansowana stacja pogodowa powinna mieć dwa rodzaje czujników: jeden wewnętrzny i jeden zewnętrzny. Wewnętrzny jest zazwyczaj wbudowany w odbiornik, będący ekranem, na którym wyświetlane są wszystkie informacje. Natomiast zewnętrzny czujnik jest osobnym elementem zestawu. Można go ustawić poza domem (w ogrodzie czy szklarni) lub w oddalonych pomieszczeniach, których kontrolowanie danych jest szczególnie ważne. Takie rozwiązanie sprawdzi się do zimowego ogrodu, pokoju dziecka czy terrarium.

Jak używać stacji pogodowych?

Na co zwrócić uwagę kupując stację pogodową?

Kupując takie urządzenie, należy dobrze się zastanowić, w jakim celu będzie używane. Jeżeli zależy Ci, by stacja pogody udzielała informacji z kilku miejsc, trzeba dowiedzieć się, ile czujników maksymalnie można do niej podłączyć. Kolejno weź pod uwagę, czy czujniki i odbiornik działają tylko podłączone do zasilania, czy mogą być zasilane bateryjne. Być może sprawdzi się bardziej bezprzewodowa stacja pogodowa. Niektóre z nich można powiesić na ścianie, a inne mogą być tylko ustawione na półce. Zastanów się też, na jakich danych szczególnie Ci zależy: temperatura, wilgotność, fazy księżyca, promieniowanie UV czy ciśnienie atmosferyczne. Nie wszystkie stacje pogodowe udzielają wszystkich z powyższych informacji. Niektóre z nich posiadają również dodatkowe funkcje: wskazywanie godziny, daty, możliwość ustawienia alarmu z drzemką, wyświetlanie prognozy pogody, tendencji zmian, zapis najwyższych i najniższych pomiarów, alarm zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, ustawienie jasności ekranu czy automatyczne ustawianie godziny (na podstawie sygnału radiowego lub połączenia WiFi).

Na rynku dostępne są też modele domowych stacji meteorologicznych, które łączą się poprzez WiFi z aplikacją na urządzeniu mobilnym. W naszej ofercie można znaleźć produkty, które współpracują z aplikacją "Tuya Smart". Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ wszystkie dane dostępne są on-line. Wybierając tę stację, nie będziesz musiał podchodzić do ekranu, by sprawdzić temperaturę, wilgotność czy inne dane. Wystarczy, że sięgniesz po swój smartphone. Korzystając z aplikacji, możesz sprawdzić ilość opadów, prognozę pogody, ustawić budzik i przyjrzeć się wykresom tworzonym na podstawie zbieranych informacji pogodowych.

Przy wyborze stacji pogodowej należy też zwrócić uwagę, jaką klasę szczelności IP posiadają czujniki zewnętrzne. Niektóre urządzenia nie są wodoszczelne i trzeba je chronić przed opadami atmosferycznymi. Dostanie się wody do środka czujnika stacji pogodowej może spowodować błąd w jego działaniu albo całkowite zniszczenie. Innym ważnym czynnikiem jest zakres temperatur, jaki mierzą i w jakim działają czujniki. Szczególnie istotna jest najniższa i najwyższa wartość. Pokazują one, czy ekstremalne zimowe lub letnie temperatury, nie zaburzą działania urządzenia.

Decydującym elementem dla części kupujących jest wygląd stacji pogodowych. Ważne jest, by swoim designem wpasowywała się w wystrój wnętrza, w którym zostanie ustawiona. Większość z urządzeń dostępnych na rynku ma nowoczesny projekt, dlatego będzie stanowić idealną dekorację we wnętrzach podobnego stylu. Jednocześnie produkty te mają prostą budowę, co ułatwia umieszczenie ich w każdym pomieszczeniu.

    Leave a Reply