Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

CZUJNIK CZADU — GDZIE WARTO GO ZAINSTALOWAĆ I JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY?

CZUJNIK CZADU — GDZIE WARTO GO ZAINSTALOWAĆ I JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY?

Dlaczego warto korzystać z detektorów czadu?

Jest to bezwonny i bezbarwny gaz, który jest trudny do wykrycia, a silnie trujący. Nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Powstaje po niepełnym spalaniu węgla (pierwiastek). Najczęstszym źródłem zatrucia czadem są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe i kuchnie gazowe. W ramach oszczędności dużo osób zakleja kratkę wentylacyjną i montuje najwyższej szczelności okna, co sprawia, że nie ma przepływu powietrza, a czad zostaje w pomieszczaniu. Bardzo ważny jest dopływ tlenu, a za tym wietrzenie pomieszczeń, regularne sprawdzanie ciągu powietrza oraz rozmieszczenie detektorów czadu w pomieszczeniach. Takie urządzenia wykonują pomiar stężenia tlenku węgla, który jest niewyczuwalny dla ludzi. Dzięki nim można ocalić życie swoje i bliskich. Po wykryciu gazu niezwłocznie należy otworzyć okna i drzwi oraz ewakuować budynek.

Czym grozi zatrucie tlenkiem węgla?

Silny ból głowy, osłabienie, nudności, przyspieszona praca serca i utrata przytomności to objawy zatrucia gazem. Wdychając czad, dostarczamy go do płuc, skąd dociera do krwi, która rozprowadza szkodliwe substancje po całym organizmie. Powoduje uszkodzenia mózgu, układu nerwowego, zawał, a w najgorszym przypadku śmierć. Stężenie na poziomie 0,32% po 30 minutach jest w stanie zabić człowieka.

Zatrucie gazem tlenkiem węgla czadem — jak rozpoznać?

Jaką czujkę czadu wybrać?

Ceny tych urządzeń wahają się od ok. 40zł do kilkuset. Przed zakupem detektora tlenku węgla należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • zasilanie

Na rynku dostępne są modele czerpiące energię z baterii, akumulatorów lub sieci. "Paluszki" i akumulator sprawdzają się, gdy nie ma bezpośredniego dostępu do gniazdka. Natomiast zaletą czujnika podłączanego do sieci jest tak długie działanie, jak sprawne jest urządzenie — bez potrzeby wymiany baterii.

  • wyświetlacz

Nowoczesne czujniki czadu zostały zaprojektowane wraz z wyświetlaczem, na którym widać zawartość tlenku węgla w powietrzu. Jest to dodatkowa opcja, ale przydatna. Sygnalizuje jeszcze wcześniej o wykrytym niebezpieczeństwie oraz o jego stopniu.

  • ilość wykrywanych substancji

Dobrą opcją są też czujki tlenku węgla połączone z wykrywaczami innych gazów na przykład palnych tj.: LPG czy gaz ziemny.

  • częstotliwość próbkowania

Warto zwrócić uwagę, jak często czujnik bada powietrze pod względem zawartości CO w powietrzu. Im wyższa częstotliwość, tym szybciej wykryte zagrożenie i wyższe poczucie bezpieczeństwa.

  • gwarantowany czas sprawności urządzenia

Każdy wykrywacz czadu posiada datę ważności. Jest to okres, w jakim producent gwarantuje działanie miernika. Im dłuższy czas, tym rzadziej należy wymieniać czujnik czadu.

  • opcja przeprowadzenia testu

Detektor powinien zawierać przycisk, który umożliwia przeprowadzenie testu w każdym momencie. W ten sposób można upewnić się, że urządzenie działa poprawnie, a powietrze nie zawiera trującego gazu.

  • rodzaj alarmu

Alarm powinien być na tyle głośny i widoczny, że w razie niebezpieczeństwa będzie mógł ostrzec każdego mieszkańca domu.

  • sposób montażu

Część czujników posiada możliwość zawieszenia ich na ścianie, a inne położenia na półce. W zależności od Twoich potrzeb powinieneś wybrać najbardziej odpowiedni.

Funkcje czujników czadu z naszej oferty

 

MODEL

Czujka tlenku węgla JKD-512COM+

Czujnik czadu JKD-512COM

CZUJNIK CZADU JKD-602

Wykrywacz tlenku węgla JKD-C618

Czujnik czadu JKD-C616B

Czujnik czadu JKD-C616W

Detektor czadu JKD-808COM

JKD-512COM+

JKD-512COM

JKD-602

JKD-C618

JKD-C616B 

JKD-C616W 

JKD-808COM

ZASILANIE

bateryjne

bateryjne

bateryjne

bateryjne

bateryjne

bateryjne

sieciowe

WYŚWIETLACZ

tak

tak

tak

tak

tak

tak

tak

TESTOWANIE

tak

tak

tak

tak

tak

tak

tak

ALARM

dźwiękowy 85dB; świetlny

dźwiękowy 85dB; świetlny

dźwiękowy 85dB

dźwiękowy 85dB; świetlny

dźwiękowy 85dB; świetlny

dźwiękowy 85dB;świetlny

dźwiękowy 85dB; świetlny

WYKRYWANE GAZY

tlenek węgla, dym 

tlenek węgla, dym

tlenek węgla

tlenek węgla

tlenek węgla 

tlenek węgla

tlenek węgla; gazy palne (LPG, ziemny itp.)

Gdzie należy zamontować detektor tlenku węgla, by działał skutecznie?

Czujka powinna być zamontowana w pobliżu każdego potencjalnego źródła tlenku węgla tj. kominek, kocioł czy kuchnia gazowa. Prócz tego dobrze jest umieścić go w sypialni, gdy gaz może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jednocześnie należy unikać miejsc, które mogłyby uniemożliwiać poprawne odczyty zawartości CO w powietrzu tj. przeciągi, przy samej kratce wentylacyjnej czy źródła pary. Czujkę należy zamontować ok. 1,5~2m od podłogi i 30cm od sufitu. 

 

    Leave a Reply