Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA ENDOSKOPÓW

UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA ENDOSKOPÓW

Kamery inspekcyjne, nazywane również endoskopami, sprawdzają się do badania miejsc, do których człowiek zazwyczaj nie ma dostępu. Przez wzgląd na zbyt mały otwór, przez który można zbadać wnętrze danego obiektu. Urządzenia te świetnie sprawdzają się do inspekcji wnętrz silników, rur, kominów, kanalizacji czy ścian.

Jak korzystać z endoskopu?

Wyróżniamy ich kilka rodzajów, przez co obsługa każdego z nich nieco różni się od siebie. Na rynku dostępne są urządzenia: z własnym zasilaniem łączące się z urządzeniem mobilnym, podłączane do urządzenia mobilnego poprzez USB oraz ze wbudowanym ekranem.

Obsługa kamery inspekcyjnej z własnym zasilaniem

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji, którą zaleca producent w instrukcji obsługi. Jeżeli chodzi o urządzenia z naszej oferty, to większość jest kompatybilna z aplikacją "Anesok". Można ją pobrać ze Sklepu Play lub App Store. Następnie należy włączyć kamerę za pomocą odpowiedniego przycisku. Zazwyczaj trzeba go przytrzymać przez około 3 sekundy. Kolejnym krokiem jest otworzenie ustawień sieci WiFi na telefonie. Na liście należy wyszukać sieć udostępnianą przez endoskop i ją wybrać. Gotowe! Wejdź w aplikację i korzystaj z nowego sprzętu. Wszystkie pliki będą zapisywane w pamięci urządzenia mobilnego, z którym kamera jest połączona.

Korzystanie z endoskopu podłączanego do urządzenia mobilnego

Takie kamery kończą się portem USB, USB-C, micro-USB lub lightning. Należy włożyć je do wejścia w urządzeniu mobilnym. Oświetlenie wokół obiektywu powinno zacząć działać, co jest znakiem połączenia ze źródłem zasilania. Następnym krokiem jest zainstalowanie aplikacji. W większości naszych kamer do inspekcji zazwyczaj jest to "Anesok". Następnie należy otworzyć ustawienia sieci WiFi i wybrać z listy sieć udostępnianą przez endoskop. Po połączeniu otwórz aplikację i korzystaj z kamery! Wszystkie zdjęcia i wideo zapisywane są w pamięci urządzenia mobilnego, z którym jest połączone.

Użytkowanie endoskopu ze wbudowanym ekranem

Obsługa tego rodzaju urządzenia jest najprostsza ze wszystkich. Należy włączyć endoskop, a obraz z obiektywu pojawi się na ekranie. Z łatwością przy pomocy przycisków można zmienić obiektyw główny na boczny (w wybranych modelach), zrobić zdjęcie, nagrać film czy otworzyć galerię. Urządzenia te mają zazwyczaj slot na kartę pamięci, dzięki czemu zapisywanie plików i odtwarzanie ich w późniejszym czasie, jest możliwe.

Jak korzystać z kamery inspekcyjnej?

Czego nie należy robić z kamerą inspekcyjną?

Produkowane są również specjalistyczne endoskopy medyczne. Nie należy jednak w takim celu używać kamer inspekcyjnych dostępnych na ogólnym rynku. Nie są one dostosowane do badania wnętrza ludzi. Korzystanie z nich niezgodnie z instrukcją może być to szkodliwe dla zdrowia oraz działania kamery.

Należy pamiętać, by nie wykonywać żadnych drastycznych ruchów główką kamery. Ocieranie jej o szorstkie przedmioty, krawędzie i struktury może zniszczyć wodoszczelną warstwę ochronną. Przez to urządzenie przestanie być odporne na działanie wody, a w efekcie może zostać całkowicie zniszczone.

Większość dostępnych na rynku kamer nie jest odporna na wysokie temperatury. Sonda i przewód pod jej wpływem mogą ulec roztopieniu. Z tego powodu należy dokładnie zmierzyć temperaturę obiektu, do którego będzie wkładana kamera, przed dokonaniem inspekcji.

Należy również unikać kontaktu sondy z olejami silnikowymi czy żrącymi substancjami. Po każdorazowym użyciu kamery inspekcyjnej należy ją wyczyścić wilgotną ściereczką. Nie zaleca się, by kamera do inspekcji leżała długo nieużywana. Należy ją naładować przynajmniej co 3 miesiące i choć na chwilę włączyć. 

    Leave a Reply