mar
06,
2024
Dlaczego korzysta się z testerów czystości wody? Jakich pomiarów one dokonują? Zapoznaj się z tym artykułem i znajdź odpowiedzi!
2 lata gwarancji
30 dni na zwrot
Serwis i doradztwo
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
Miernik grubości powłoki lakierowej jest szczególnie przydatny podczas zakupu samochodu z rynku wtórnego. Na podstawie pomiaru można stwierdzić, czy część auta była szpachlowana, tym samym, czy brało ono udział w kolizji (uszkadzając mechanizmy wewnętrzne).
Pomiar grubości lakieru wykonywany jest również w warsztatach lakiernictwa. Dzięki niemu prawidłowe nałożenie kolejnej warstwy lakieru jest możliwe. Nie należy obawiać się tego zabiegu. Nie zawsze równa się on kolizji, a może zakryć uszkodzenia mechaniczne np. gdy skruszony asfalt uderza o karoserię, zarysowując go.
Bardzo ważną rzeczą przed pierwszym użyciem jest skalibrowanie miernika zgodnie z instrukcją obsługi. Dzięki takiemu działaniu miernik może dokonywać dokładnych pomiarów.
Już przed samymi pomiarami warto przygotować sobie kartkę, na której będzie się zapisywać wyniki. Dobrym pomysłem jest wydrukowanie schematu auta, na którym będzie umieszczać się dane.
Po zakupie testera grubości lakieru dobrze jest poćwiczyć obsługę tego urządzenia np. na swoim obecnym aucie. Pojawia się wtedy okazja do poznania wszystkich funkcji testera tj. "hold", która umożliwia zatrzymanie pomiaru i jego spokojny odczyt.
Bardzo ważne jest, by w przypadku najpopularniejszych mierników grubości powłoki lakierowej dokładnie przyłożyć sondę do badanej powierzchni. Jeżeli będzie przekrzywiona, otrzymany wynik nie będzie wiarygodny. Tak samo zabrudzona karoseria może zakłamywać wynik.
Pomiary najlepiej zacząć od dachu, ponieważ zazwyczaj on posiada oryginalną grubość lakieru, a następnie przejść do błotników, drzwi i maski. Warto pamiętać, że nie można zmierzyć grubości lakieru zderzaków, bo są one wykonywane z tworzywa sztucznego. W niektórych markach np. Renault, przednie błotniki i bagażnik też są z tworzywa sztucznego.
Należy zmierzyć dany element w paru miejscach, ponieważ może się okazać, że z lewej strony elementu mamy oryginalną grubość lakieru, a z prawej podwójną warstwę.
Podczas wykonywania pomiaru należy pamiętać, że powłoka lakieru ma różną grubość w zależności od mierzonej części auta. Zazwyczaj składa się z:
podkładu, który zapewnia gładką powierzchnię i wzmacnia trwałość lakieru,
właściwego lakieru, który nadaje kolor
i lakieru bezbarwnego, który chroni poprzednią warstwę przed zniszczeniem i nadaje końcowego efektu.
W zależności od tego, jak dana część jest narażona na zniszczenia, wynik badania grubości lakieru będzie wyższy lub niższy. I tak dach jest najmniej narażony na zniszczenia, dlatego warstwy będą najcieńsze. Natomiast błotniki i drzwi pokrywane są grubszymi warstwami lakieru.
Ważne też jest, gdzie produkowany jest samochód. Europejskie modele mają nieco wyższy wskaźnik grubości powłoki lakieru, a wschodnie niższy.
Pomiar dokonywany jest w μm (mikrometrach), co oznacza, że 1μm to 0,000 001m (jedna milionowa metra).
<70μm - lakier zbyt cienki
70 ~ 160μm - lakier fabryczny
160 ~ 300μm - druga warstwa lakieru
>300μm - miejsce szpachlowane
Należy pamiętać, że druga warstwa lakieru nie zawsze musi oznaczać wypadek w przeszłości pojazdu. Być może zostały przykryte zarysowania na skutek otarć gałęźmi, zadrapań okruchami asfaltu czy porysowaniem przez wandali. Zdarza się również, że samochód zostaje polakierowany ponownie jeszcze przed pierwszą sprzedażą. Czasem w trakcie transportu może zostać porysowany, co poleruje się i przykrywa kolejną warstwą lakieru. Jest to powód, dla którego trudno jest znaleźć tabele ze standardami grubości lakieru aut wyjeżdżających prosto z fabryki. Zbyt niski wynik też nie jest dobrą oznaką. Prawdopodobnie auto zostało zarysowane, a następnie wypolerowane zbyt mocno i niepolakierowane ponownie.
By prawidłowo dokonywać pomiarów, należy ustosunkować jeden pomiar do kolejnych. Jeżeli cała karoseria ma niski wskaźnik, a przy błotniku drastycznie wzrasta, to oznacza, że był kolejny raz lakierowany lub szpachlowany.
Ceny urządzeń do pomiaru powłoki lakierniczej dostępnych na rynku wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Po pierwsze określ swoje potrzeby. Jak często będziesz korzystać z miernika? Czy chodzi tylko o jednorazowe pomiary przy okazji zakupu nowego auta czy regularne w warsztacie samochodowym?
Jeżeli tester ma posłużyć tylko raz, to kupowanie miernika grubości za dużą sumę pieniędzy nie ma sensu. Warto wtedy zakupić miernik, który pozwoli na szacunkowy pomiar grubości lakieru i niewiele kosztuje. W takich przypadkach poleca się miernik magnetyczny. Co prawda można z niego odczytać tylko przybliżony wynik, ale przekonuje do zakupu swoją niską ceną. Działa tylko na elementach stalowych, a w autach stosuje się też aluminium. Jeżeli miernik ma być używany w warsztacie, polecamy wtedy profesjonalny miernik grubości lakieru.
Po drugie weź pod uwagę rodzaj sondy. Sonda płaska, która zazwyczaj jest montowana w tańszych miernikach, musi zostać dokładnie dociśnięta do badanej powierzchni. Sprawdza się na płaskich elementach auta, bez wybrzuszeń i żłobień. Alternatywą jest sonda dociskowa, która chowa się po dołożeniu jej do karoserii. Sonda kulkowa sprawdza się natomiast idealnie na nierównych powierzchniach — daje najdokładniejsze pomiary.
Comments : 0