Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

TESTERY JAKOŚCI WODY — DO CZEGO SŁUŻĄ?

TESTERY JAKOŚCI WODY — DO CZEGO SŁUŻĄ?

Gdzie używane są testery jakości wody?

Urządzenia te są niezwykle użyteczne w monitorowaniu i utrzymywaniu odpowiedniej jakości wody w różnych zastosowaniach, co przyczynia się do ochrony zdrowia ludzi, zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego oraz ochrony środowiska naturalnego.

Mierniki te mogą być używane do oceny wody pitnej w domach, biurach, szkołach i innych miejscach, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna do spożycia. Testery stosowane są również do badania poziomu chloru, pH i innych parametrów wody basenowej, co pomaga utrzymać odpowiednie warunki sanitacyjne i zapewnić bezpieczeństwo kąpiących się osób. Urządzenie może być wykorzystywane do analizy parametrów wody w stawach hodowlanych, akwakulturach czy hydroponice, aby zapewnić optymalne warunki dla uprawy roślin lub hodowli ryb. Testery używane są również w badaniach środowiskowych do kontroli jakości wody w rzekach, jeziorach, zbiornikach i innych ekosystemach wodnych w celu oceny wpływu ludzkiej działalności na środowisko. W przemyśle mierniki te są stosowane do monitorowania procesów, w których jakość wody może mieć istotne znaczenie dla jakości produktu końcowego np. w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. W laboratoriach badawczych testery jakości wody są używane do prowadzenia różnorodnych badań naukowych związanych z chemią, biologią, ekologią i innymi dziedzinami nauki. Urządzenia mogą być też stosowane do kontroli stanu wody używanej w kuchniach restauracyjnych, zakładach przetwórstwa spożywczego czy innych miejscach, gdzie przygotowywane są potrawy i napoje. Testery świetnie sprawdzą się też w podróży np. podczas kampingów, kiedy nie ma pewności, co do jakości dostępnej wody.

Niektóre z zaprojektowanych na wysokim poziomie technologicznym mierników łączą się z aplikacją mobilną. Dzięki temu odczyt z urządzenia możliwy jest zdalnie na smartphonie czy tablecie.

testery-jakosci-wody

Wartości mierzone przez testery wody

Mierniki jakości wody mogą dokonywać różnych pomiarów. W zależności od wybranego modelu ilość mierzonych wartości może być różna — zaczynając od jednej, a kończąc na wszystkich z poniższych.

  • ilość rozpuszczonych substancji w wodzie TDS — popularnie wartość zwana "twardością wody". Określa ilość składników mineralnych rozpuszczonych we wodzie. Wynik podawany jest w ppm.

  • przewodność wody EC — inaczej nazywana konduktywnością. Wynik podawany jest w µS/cm. Zazwyczaj woda pitna ma przewodność na poziomie 500µS/cm.

  • temperatura wody — często urządzenie pozwala na wybór między °C i °F.

  • pH — kwasowość wody silnie wpływa na organizm człowieka.

  • zasolenie — wartość ta jest ważna dla posiadaczy akwarium. Pomaga ona zapewnić odpowiednie warunki życia rybom.

  • pomiar poziomu chloru CL2 — bardzo ważny czynnik. Jego zbyt mała ilość w wodzie basenowej nie wystarczy, by długo zachować świeżość i czystość wody. Natomiast zbyt duża ilość może doprowadzić do zatrucia.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie wartości powyższych czynników są szkodliwe dla wszystkich ludzi, ale w szczególności dla małych dzieci, których organizm nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Na wysokie stężenie niektórych substancji mogą też silnie reagować alergicy.

    Leave a Reply