Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

W WARSZTACIE SAMOCHODOWYM — NARZĘDZIA I URZĄDZENIA

W WARSZTACIE SAMOCHODOWYM — NARZĘDZIA I URZĄDZENIA

Co się dzieje w warsztacie samochodowym?

Głównym zadaniem mechanika samochodowego jest naprawianie aut. Jednak swoją pracę zaczyna od zlokalizowania problemu. Mechanicy korzystają z narzędzi diagnostyki do identyfikacji problemów z elektroniką pojazdu i układami sterowania. Mogą to być różne usterki mechaniczne, elektryczne, czy też problemy z układem chłodzenia, hamulcowym itp. Sama naprawa i konserwacja pojazdu może polegać na wymianie części, naprawie układów mechanicznych, elektrycznych, układów hamulcowych, układów chłodzenia, układów wydechowych itp. Warsztaty mogą oferować obsługę olejową, wymianę oleju i filtrów oleju, wymianę filtrów powietrza, filtrów paliwa itp. W sezonach zmiany opon warsztaty samochodowe wykonują wymianę opon letnich na zimowe i odwrotnie, a także wyważanie kół, naprawę opon czy też przechowywanie opon. Najczęściej jednak takie prace wykonują specjalistyczne placówki wulkanizacji. Niektóre warsztaty samochodowe oferują usługi związane z naprawami blacharsko-lakierniczymi, takie jak usuwanie wgnieceń, lakierowanie elementów karoserii, naprawa uszkodzeń powierzchni itp. Część przedsiębiorstw oferuje serwisowanie i naprawy układów klimatyzacji, w tym uzupełnianie czynnika chłodniczego, naprawę nieszczelności, wymianę sprężarki itp. Aktualnie na rynku wiele warsztatów zajmuje się daną specjalizacją: naprawiają auta konkretnej marki, homologują LPG lub konserwują klimatyzację. Dobrze jest korzystać z usług takiego mechanika, ponieważ wiadome jest, że posiada on rozległą wiedzę w danej dziedzinie w porównaniu do usługodawcy, który ma zdawkowe informacje na każdy temat.

Narzędzia do warsztatu samochodowego

Mechanik samochodowy potrzebuje profesjonalnych narzędzi warsztatowych do wykonywania różnorodnych zadań związanych z naprawami i konserwacją pojazdów. Na liście podstawowego wyposażenia warsztatu mechanicznego znajdują się:

 • zestaw kluczy nasadowych — dostęp do różnych rozmiarów jest niezbędny do odkręcania i dokręcania śrub i nakrętek na samochodzie,

 • zestaw kluczy płaskich — są konieczne do pracy przy różnych elementach mechanicznych samochodu,

 • klucz dynamometryczny — umożliwia precyzyjne dokręcanie śrub z określoną siłą,

 • zestaw nasadek płaskich i krzyżakowych — służą do odkręcania i dokręcania śrub o różnych kształtach,

 • zestaw śrubokrętów — potrzebne są zarówno płaskie, jak i krzyżakowe w różnych rozmiarach,

 • zestaw kluczy imbusowych — niezbędne do pracy z elementami, które mają gwint wewnętrzny,

 • zestaw kluczy do rur — używane do pracy z rurami i śrubami, które mają sześciokątne nakrętki,

 • zestaw kluczy do filtrów oleju — umożliwia łatwe zdejmowanie i zakręcanie filtrów oleju,

 • piła do metalu — pomocna przy cięciu i dostosowywaniu metalowych elementów,

 • młotek — do obijania i uderzania w elementy, aby je uwolnić lub dopasować,

 • zestaw kluczy do zaworów — wymagane przy regulacji luzu zaworowego,

 • zestaw narzędzi pneumatycznych — w tym pistolety do wkręcania, młoty pneumatyczne itp.

 • podnośnik samochodowy hydrauliczny lub dźwig — do podnoszenia samochodu w celu dostępu do elementów podwozia,

 • zestaw narzędzi elektrycznych — w tym wiertarki, szlifierki itp., które mogą być przydatne do różnych zadań,

 • narzędzia specjalistyczne — w zależności od specjalizacji, mogą być potrzebne: komputer diagnostyczny, narzędzia do klimatyzacji, urządzenia do wyważania kół itp.

narzedzia-uzywane-przez-mechanika

Wyposażenie warsztatu samochodowego — co warto mieć?

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi w każdym warsztacie sprawdzą się urządzenia należące do aparatury pomiarowej. Krótko o nich poniżej.

Endoskop umożliwia inspekcję trudno dostępnych obszarów wewnątrz silnika, skrzyni biegów, układu wydechowego, wnęk kół itp. Pozwala on na szybszą identyfikację problemów, takich jak wycieki, uszkodzenia, zanieczyszczenia lub inne defekty, które mogą być trudne do zauważenia bez demontażu. Mechanik może użyć kamery inspekcyjnej do wglądu w miejsca, które mogą być podejrzane o uszkodzenia, takie jak wewnętrzne powierzchnie cylindrów, uszczelki, zawory itp. Endoskop umożliwia zrobienie zdjęć lub nagranie wideo, co może być przydatne do dokumentowania stanu części lub naprawy oraz jako dowód dla klienta. Powinien znaleźć się na wyposażeniu zakładu.

Miernik grubości lakieru pozwala mechanikowi ocenić grubość warstwy lakieru na różnych obszarach samochodu. Może to pomóc w określeniu, czy lakier jest wystarczająco gruby, aby zapewnić ochronę przed korozją i uszkodzeniami oraz czy lakier był wcześniej naprawiany lub nadmiernie pomalowany. Grubość lakieru może być wskaźnikiem stopnia ochrony, jaką nadwozie zapewnia przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

Manometr jest narzędziem pomiarowym, które mierzy ciśnienie. Umożliwia sprawdzenie ciśnienia oleju smarującego, w układzie paliwowym, w układzie klimatyzacji, opon, w układzie hamulcowym czy w układzie chłodzenia. Manometr jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia mechanikowi pomiar ciśnienia w różnych układach samochodu, co jest istotne dla diagnozy, konserwacji i naprawy pojazdu.

Pirometr, czyli termometr na podczerwień, umożliwia pomiar temperatury gazów wydechowych bezpośrednio na kolektorze lub tłumiku. Dzięki temu mechanik może ocenić, czy silnik pracuje prawidłowo i czy układ wydechowy działa efektywnie. Mechanik może monitorować temperaturę gazów wydechowych podczas różnych ustawień, aby zoptymalizować osiągi silnika. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura gazów wydechowych może wskazywać na problemy z chłodzeniem silnika czy z układem paliwowym.

Tachometr pozwala mechanikowi na monitorowanie obrotów silnika podczas różnych operacji, takich jak rozruch, jazda na wolnych obrotach, przyspieszanie itp. Anomalie w obrotach mogą wskazywać na problemy z układem zapłonu, układem paliwowym, czy też mechanicznymi problemami w silniku. Urządzenie pozwala na ocenę wydajności silnika podczas testów jazdy i wykonania określonych napraw lub modyfikacji. To istotne w przypadku prac związanych z wymianą rozrządu lub ustawianiem gaźników. Tachometr może być również używany do diagnozy problemów z układem napędowym, takich jak usterki w skrzyni biegów czy sprzęgle, poprzez monitorowanie obrotów silnika podczas zmiany biegów lub przy skokowych zmianach obrotów.

Kamera termowizyjna umożliwia szybkie lokalizowanie miejsc o nieprawidłowej temperaturze w układzie chłodzenia silnika. Mechanik może zauważyć przegrzewające się obszary, co może wskazywać na problemy z chłodnicą, termostatem, pompą wody lub innymi elementami układu chłodzenia. Dzięki kamerze termowizyjnej mechanik może łatwo zlokalizować wycieki płynów, takich jak olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy itp. Kamera termowizyjna może pomóc w identyfikacji problemów związanych z elektryką w samochodzie, takich jak zwarcia, przeciążenia, niewłaściwe połączenia czy uszkodzone elementy. Nadmierna temperatura może wskazywać na problemy z hamulcami, takie jak zacięte zaciski, nierównomierne zużycie klocków hamulcowych itp.

Miernik głębokości bieżnika służy do pomiaru głębokości bieżnika opony. To istotne, ponieważ minimalna głębokość bieżnika jest kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy i przyczepność pojazdu. Mechanik może ocenić, czy bieżnik opony jest nadal w dobrym stanie i czy spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Na podstawie pomiarów głębokości bieżnika, mechanik może określić, czy opony wymagają wymiany. Miernik głębokości bieżnika pozwala również na ocenę równomierności zużycia bieżnika na poszczególnych oponach. Nierównomierne zużycie może wskazywać na problemy z geometrią zawieszenia lub niewłaściwe ciśnienie w oponach, z układem zawieszenia czy układem kierowniczym.

  Leave a Reply