maj
14,
2025
Non stop twój sprzęt pomiarowy się psuje? Dowiedz się, jak o niego dbać, konserwować i przechowywać, by działał przez wiele lat.
2 lata gwarancji
30 dni na zwrot
Serwis i doradztwo
Zamów w ciągu %s a wyślemy dziś
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
(+48) 535 979 739 Kontakt z Nami
Z pewnością kupiłeś miernik najbardziej dostosowany do swoich potrzeb. Być może otrzymałeś fabryczne świadectwo wzorcowania. Możliwe też jest otrzymanie tego dokumentu z zewnętrznego laboratorium. Więcej na ten temat, w tym artykule. Oferujemy także inne urządzenia wchodzące w zakres profesjonalnej aparatury pomiarowej tj.: kamery inspekcyjne, sonometry czy amperomierze. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi produktami.
Miernik grubości lakieru jest szczególnie przydatny podczas zakupu samochodu z rynku wtórnego. Na podstawie pomiaru można stwierdzić, czy część auta była szpachlowana, tym samym, czy brało ono udział w kolizji (uszkadzając mechanizmy wewnętrzne).
Pomiar grubości lakieru wykonywany jest również w warsztatach lakiernictwa. Dzięki niemu, prawidłowe nałożenie kolejnej warstwy lakieru jest możliwe. Nie należy obawiać się tego zabiegu. Nie zawsze równa się on kolizji, a może zakryć uszkodzenia mechaniczne np. gdy skruszony asfalt uderza o lakier, zarysowując go.
Podczas wykonywania pomiaru należy pamiętać, że powłoka lakieru ma różną grubość w zależności od mierzonej części auta. Zazwyczaj składa się z:
W zależności od tego, jak dana część jest narażona na zniszczenia, wynik pomiaru będzie wyższy lub niższy. I tak, dach jest najmniej narażony na zniszczenia, dlatego warstwy lakieru będą najcieńsze. Natomiast błotniki i drzwi pokrywane są grubszymi warstwami lakieru.
Ważne też jest, gdzie produkowany jest samochód. Europejskie modele mają nieco wyższy wskaźnik grubości powłoki lakieru, a wschodnie niższy.
Pomiar dokonywany jest w μm (mikrometrach), co oznacza, że 1μm to 0,000 001m (jedna milionowa metra).
Należy pamiętać, że druga warstwa lakieru nie zawsze musi oznaczać wypadek w przeszłości pojazdu. Być może zostały przykryte zarysowania na skutek otarć gałęźmi, zadrapań okruchów asfaltu czy porysowaniem przez wandali. Zdarza się również, że samochód zostaje polakierowany ponownie jeszcze przed pierwszą sprzedażą. Czasem w trakcie transportu może zostać porysowany, co poleruje się i przykrywa kolejną warstwą lakieru. Jest to powód, dla którego trudno jest znaleźć tabele ze standardami grubości lakieru aut wyjeżdżających prosto z fabryki.
By prawidłowo mierzyć grubość lakieru, należy ustosunkować jeden pomiar do kolejnych. Jeżeli cała karoseria ma niski wskaźnik, a przy błotniku drastycznie wzrasta, to oznacza, że był kolejny raz lakierowany lub szpachlowany.