Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania z serwisu. Więcej przeczytasz w Polityce prywatności.
TABELA EMISYJNOŚCI
Akademia

OTOSKOP, CZYLI URZĄDZENIE DO BADANIA I CZYSZCZENIA USZU - CO TO TAKIEGO

OTOSKOP, CZYLI URZĄDZENIE DO BADANIA I CZYSZCZENIA USZU - CO TO TAKIEGO

Czym są otoskopy?

Są to narzędzia medyczne, które za pomocą optyki i światła umożliwiają badanie wnętrza ucha (zazwyczaj  ocenę stanu błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego) czy nosa. Składają się one z rękojeści, głowicy oraz wziernika. W otoskopach zazwyczaj stosuje się trzykrotne powiększenie, które umożliwia dokładne badanie otoskopowe. Stosuje się też czterokrotne powiększenie, jednak jest rzadziej spotykane, ponieważ oznacza ono badanie mniejszej powierzchni. 

Laryngolog trzyma w rękach otoskop

Gdzie używa się otoskopów?

Takie narzędzia diagnostyczne zawsze znajdują się w gabinecie laryngologicznym. Są używane podczas prawie każdego badania wykonywanego przez laryngologa. Oprócz tego często można je też znaleźć u lekarza rodzinnego. Badając wnętrze ucha, może on stwierdzić, czy porada otolaryngologa jest niezbędna i wystawić ewentualne skierowanie. Zdarza się, że otoskopu używają również pielęgniarki do rutynowych badań ucha oraz monitorowania zdrowia. Otoskop sprawdza się również w wielu domach, ponieważ nieraz zdarza się, że trzeba zlokalizować i wyciągnąć ciało obce z ucha lub nosa małego dziecka. 

Do jakich badań są wykorzystywane?

Otoskop medyczny jest wykorzystywany do zwykłych, rutynowych i profilaktycznych badań. Używany jest również w diagnostyce infekcji czy zapalenia ucha, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Szuka się wtedy śladów zaczerwienienia, obrzęku czy płynu w uchu. To narzędzie laryngologiczne umożliwia ocenę błony bębenkowej, biorąc pod uwagę jej kształt, kolor, elastyczność czy ewentualnie zmiany w strukturze. Użycie otoskopu pediatrycznego jest niezbędne do zlokalizowania ciała obcego i jego usunięcia, co najczęściej zdarza się u małych dzieci. 

Laryngolog wykonuje badanie ucha dziewczynce otoskopem

Nowoczesne otoskopy laryngologiczne

Obecnie na rynku dostępne są otoskopy z kamerą, która pozwala na obserwację ucha na większym ekranie. Dzięki temu badanie jest dokładniejsze i bardziej szczegółowe. Wokół kamery umieszczone są diody LED, które dostatecznie oświetlają kanał słuchowy czy wnętrze nosa. Przez wzgląd na niewielkie gabaryty badanie jest przyjemniejsze dla lekarza i pacjenta. Otoskopy z naszej oferty dodatkowo zakończone są łopatkami, które, po zlokalizowaniu zanieczyszczeń lub ciał obcych, umożliwiają ich usunięcie. Oprócz możliwości przeprowadzania badania stają się też urządzeniami do czyszczenia uszu.

Niektóre otoskopy dostępne na benetech.eu

Jaki otoskop wybrać?

Na początku warto, żebyś ustalił, do jakich celów będzie używany przez Ciebie otoskop. Pomyśl, na czym najbardziej zależy Ci w nowym sprzęcie. Czy, żeby dobrze oświetlał wnętrze ucha? By był poręczny i lekki? Czy alternatywą jest kamera do uszu? Może idealnie sprawdzi się smartotoskop? Wybierz taki, który w pełni będzie spełniał twoje oczekiwania, dzięki czemu będziesz mógł z przyjemnością z niego korzystać. 

Otoskopy posiadają wymienne końcówki — czasem jednorazowe. Dobrze jest zorientować się, czy w zestawie otoskopowym zawarto wystarczającą ich ilość, czy należy je dokupić. 

Przy wyborze otoskopu warto pamiętać, by uwzględnić ewentualną gwarancję. Jeżeli otoskop się popsuje, jaki będzie czas oczekiwania na naprawę lub wymianę na nowy? Warto wybrać miejscową firmę lub ugruntowaną na rynku i cieszącą się dobrą opinią pod tym względem. Ponieważ zabiegamy o zadowolenie naszych klientów, takie sprawy staramy się rozwiązywać w ciągu tygodnia (licząc od wysłania paczki do nas do sfinalizowania decyzji). 

Otoskopy zawsze są pod ręką laryngologów i otolaryngologów, ale znajdują też swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych. Często korzysta się z otoskopów optycznych, ale na rynku dostępne są również cyfrowe. Pozwalają one na oglądanie wnętrza ucha na większym ekranie, robienie zdjęć i dodawanie ich do karty pacjenta. 

    Leave a Reply